Var graveliteten planerad? Nej.
Tog inte du något preventilmedel innan du blev gravid? Jag har ätit p-piller sedan högstadiet. Jag har aldrig slarvat och jag var inte sjuk under perioden då jag vart gravid. Novletta som jag åt kan slänga sig i sjön.
Tror du Hugo kommer gå upp lika mycket i vikt som dig? Haha det hoppas jag verkligen inte, jag tror att Hugo kommer hålla igång med träningen precis som vanligt.
Har du alltid velat bli mamma tidig? Jag trodde faktiskt inte att jag skulle bli en ung mamma. Först och främst för att jag inte varit med någon innan Hugo som jag känt att jag vill ha ”vuxenlivet” tillsammans med.
Har du haft seriösa förhållanden innan Hugo? Japp, 2 st innan Hugo.
Vad är det bästa och det sämsta med Hugo? Hmm vart ska jag börja. Det finns så mycket bra med Hugo. Han har ett hjärta av guld och han är bra på att visa kärlek. Hugo själv vet inte om vilken karisma och positiv energi han oftast sprider omkring sig. Sättet han säger mitt namn på får mitt hjärta att smälta och han är som vackrast när han får skrattatacker. Han är min andra halva, han äger mitt hjärta och han är min bästa vän. Jag är övertygad om att han kommer att bli den bästa pappan man kan få. Jämför den killen han var när vi precis hade träffats till den killen han är idag. Vårt barn kommer garanterat få Hugo att hitta sitt sätt att bli pappa på. Jag är glad över att Hugo är den han är, jag skulle aldrig byta ut hans egenskaper. Hans sinne för humor och hans rastlöshet kommer göra våra dagar som familj till roliga och äventyrliga. Precis som jag vill ha det. Han får mig att skratta när jag vill gråta, jag behöver aldrig säga om det har hänt något för det ser Hugo redan i mina ögon. Jag har aldrig känt mig så trygg tillsammans med någon som med Hugo. Jag älskar honom och jag älskar hans familj. Det finns ingen på den här planeten som jag hellre vill dela det vi kommer att gå igenom tillsammans framöver. Det lite mindre bra med Hugo är väl att han är disträ och har en tendens att fastna lite väl länge om han håller på med någonting. Det krockar ibland för oss då jag själv är rätt tidsoptimistisk.
Stämmer det att du ”pumpat” läpparna? Mina läppar är helt naturliga. Ni tror inte på mig? Det gör ingen som inte känner mig
Vad har ni tänkt för namn? Topp tre på tjejnamn just nu är nog Nova, April och Lowa. Jag tycker det är jätte svårt med pojknamn. Vill ni hjälpa oss att komma på några fina?
Du har en utländsk bakgrund, vartifrån? Ja jag är halvchilenare och finsk.
Vilka språk behärskar du ordentligt? Svenska och engelska. Jag förstår nästan allt på spanska medans finskan är som ett rymdspråk för mig.
Vad jobbar du med? Jag jobbar på ett företag som håller på med vindkraftverk.
Vilken Agentur har du jobbat för? Ingen
Hur blev det du och Hugo? Såg att det var många utav er som frågade frågor om hur det vart jag och Hugo. Finns så mycket att skriva och säga om det så jag tänkte att jag sparar det till ett inlägg i min egna blogg. Men vi träffades på Arlanda när vi skulle åka till Argentina och medverka i Wipeout.
Var svaret självklart att ni skulle behålla eller fanns det någon tanke om abort? Både jag och Hugo blev minst sagt chokade den dagen jag tog ett gravtest och det visade positivt. Det tog oss ett tag till att komma fram till vårt beslut att behålla barnet. Även det här kommer jag att utveckla i ett längre inlägg i min egna blogg.
Vilka bloggar läser du? Hugos
Hur får du din hy o se så jäkla fräsh ut? Jag är faktiskt jätte dålig på att unna huden någon extra uppmärksamhet, jag kör på tvål och vatten.
Vad har du för drömyrke? Polis och psykolog. Jag håller på att ta mitt körkort just nu och skulle inte tvivla på att söka in till polishögskolan när vårt barn börjar på dagis.
Kommer du bra överens med Hugos kompisar? Absolut. Hugos närmsta vänner är supergulliga!
Hur känns det att vara gravid? Jag har nog inte riktigt vant mig vid känslan av att vara gravid. Jag känner inget annorlunda förutom att mina bröst har blivit större och att jag är trött på kvällarna.
Hur reagerade era föräldrar på att ni skulle ha barn? Våra föräldrar såg inte att abort var ett alternativ. Nu formulerade jag mig lite fel men dem vart överlyckliga. Min mamma hade redan sagt till sina arbetskollegor att hon skulle bli mormor innan jag hade sagt att vi har valt att behålla barnet. Hugos mamma har också varit en pärla och i smyg ringt till mamma och firat att dem ska bli far samt morföräldrar. Men alla i min omgivning skulle stötta mig till 100 % i vilket val vi än hade gjort.
Kommer ni att flytta till en större lägenhet nu? Förr eller senare måste vi göra det. Vi bor i en rätt stor tvåa och bebisen kommer inte behöva ett rum det första året i alla fall. Men vi har nog valt att vi vill bo kvar i Hägersten. Innan jag vart gravid höll vi på att kolla på lägenheter inne i stan men det känns opassande i dagsläget.
Är du rädd för förlossningen ännu? Livrädd. Nästan så att jag vill göra ett planerat kejsarsnitt. Men jag har några månader på mig att lugna ner mig..
Tre bästa egenskaper? Glad/positiv, snäll och ordningsam.
Tre sämsta egenskaper? Morgontrött och kort stubin. Kom inte på en tredje just nu
Hur lång du är Paula? 1,69 cm lång.
Hur kommer det sig att du var med i wipeout? Jag låg i soffan med datorn på magen och kollade på kanal 5s tvtablå en kväll och då såg jag att det stod ”sök till winter wipeout här”. Jag klickade mig in på sidan och började fylla i mina personuppgifter mest på skoj och skickade in. En månad senare ringde produktionsbolaget upp mig och på den vägen är det.
Vad tycker din familj om Hugo? Min familj älskar Hugo. Jag skulle nog inte kunna ta hem en kille till min familj efter honom för att han har lyckats göra ett sådant intryck på varenda en. Jag kan ringa till Hugo och fråga vad han gör. Då sitter han och käkar middag tillsammans med min familj, utan mig. Och det är precis så jag vill ha det. Min familj betyder allt för mig och jag skulle aldrig kunna vara med en kille som dom inte gillar eller inte kommer överens med. Eftersom att min pappa kommer ifrån Chile och har en annan kultur så har jag valt att inte presentera någon kille för min käre far. Hugo var den första killen som fick följa med hem till pappa.
Hur gammal var din mamma och när fick hon dig? Hon var 21 år.
Du har tidigare skrivit att du gärna ville plugga, tror du att du kommer kunna plugga efter att du fått barn? Det tror jag absolut. Jag litar på mig själv och jag är en målinriktad tjej med huvudet på skaft. Min grund karriärmässigt är inte klar och jag kommer att se till att vara färdigutbildad när vårt barn ska börja skolan. Det kommer att ta lite längre tid än planerat men så länge man har ett mål och en fantastisk omgivning som kommer att hjälpa mig är ingenting omöjligt.
Jag älskar ditt hår, är det ditt eget eller extensions? Hur sköter du det? Åh tack! Det är mitt eget hår, jag har sparat i hela mitt liv. Jag avskyr att klippa mig för tycker att bara en centimeter kortare gör så stor skillnad. Mitt hår är faktiskt extremt lättskött. Det enda jag gör är nog att borsta det morgon och kväll. Jag använder också värmeskydd när jag fönar det.
Kommer ni ta reda på vilket kön bebisen har? Först så ville vi ta reda på vilket kön det blir. Nu har vi nog ändrat oss. Hugo säger att han vill att det ska bli som julafton när man inte vet vad som finns i paketet när vårt barn föds.
Har du syskon? Japp, tre stycken. Natalia, Leon och Lucas.
Vad använder du för smink? Foundation, mascara, osv? Hur sminkar du dig? Jag önskar att jag tyckte att sådant var roligt men sanningen är att jag har ingen aning om hur man t.ex. gör en snygg ögonskugga. Min mascara är ifrån lancome. Bäst bäst bäst. Foundation har jag aldrig använt utan kör på solpuder ifrån Nouba. Sen så böjer jag så klart mina ögonfransar. Det är min vardagssminkning.
Har du blivit medlem på familjeliv än? Vad är det?
Nu när du faktiskt är gravid och förhoppningsvis blir bortskämd, kommer du unna dig lite godare saker då? Typ Brownies, mjukglass m.m. Oooooom jag kommer! Men jag kommer även att fortsätta träna tills jag märker att kroppen inte orkar eller vill längre.
Kommer du ha en Babyshower? Absolut.
När började du röka? och hur går det nu att sluta? Under högstadiet, jag föll för grupptrycket tyvärr. Jag slutade faktiskt att röka två veckor innan jag fick reda på att jag var gravid. Jag skulle satsa stenhårt på träningen så jag slutade över en dag. Och det går skitbra, blir illamående av röklukt idag.
Jag sitter och kollar på alla videos som Hugo har gjort. Jag kan inte sluta skratta. Det här är mina tre favoriter. Vilken av dom här tre tycker ni är roligast?
/P

TOPP 100 MEST LÄSTA BLOGGARNA
FASHIONSTARS
SHOPPA MODE ONLINE






Måste bara ge förslag på namn
, Liam, Mira, Leia och Livia. Är mina absoluta favoriter :d
Nova låter jätte gulligt tycker jag!
mina favorit killnamn är: Ludwig, Adrian, Ossian och Joel
Lycka till med allt
Pingback: Paula svarar | Skvallerbloggens.se – Skvaller om Sveriges storbloggare!
Så glad för er skull!
Hoppas verkligen ni kommer lägga ut bilder på magen allt eftersom den växer, så mysigt <3
Förslag på flicknamn: Lilja, Maiah, Lova, Filippa och på pojknamn: Aaron, Nico, William, Vincent (Vinny).
Vad heter Paulas blogg??
Jag vill ha söner i framtiden enbart för att få döpa dom till Aron, Jon eller Caspian. Så det blir mina förslag till er!
oh vad jag var orolig innan du skulle svara att du skulle ge svar på tal till paow, men det behövde man inte vara
ur above it all! oh lycka till med allt, ni kommer bli fantastiska föräldrar!
o jäklar vilken snygg bebbe ni lär få!
Några fina killnamn: Lowe, Milo, Devin eller theo
Super gulliga namn! Vad vill ni helst att det ska bli då?
jag tycker Edwin, Alwin, Valle är häftiga namn!
Ett tips: Jag blev nyss mamma, fyra månader sen, och ALLA pushade på att man ska bli medlem på familjeliv ”för där får man sååå mycket tips”. Men mammorna där är jävlat GALNA. Frågar man vad man ska göra när ens unge skiter gult så är det SKITFARLIGT och man ska ringa efter ambulans DIREKT, trots att det är fullt normalt. Familjeliv är ett forum som gör en mer osäker än säker på sin roll som mamma.
Så ett tips till dig Paula: Lita på dina egna instinkter, rådfråga på BVC/någon i din närhet om det är något du undrar över och GOOGLA ALDRIG! Haha.
Kram på er!
Gå inte med i familjeliv.se det är bara skit, elaka människor där bara, framkallar bara ångest. Lita på din magkänsla och tro på dig själv
Jag håller fullständigt med… BLI ALDRIG MEDLEM PÅ FAMILJELIV!!
Jag är förmodligen en av era äldsta läsare… alltså 53 år. Jag blev chockad av att se
hur folk beter sig mot varann på familjeliv!!! Dom kränker och gapar på varann. Besservissar
som härjar vilt och tjatar om att man uppfostrar fel osv osv. Helt galna!!
Gör precis som andra skrev här… gå på din magkänsla och mor o far föräldrarna!! Då blir allt bäst!
GRATTIS FÖRRESTEN… jag har hela tiden hoppats på er!
Hej Paula! Jag tänkte på den frågan du fick om du var nervös in för förlossningen. Jag tycker inte du ska göra något kejsarsnitt. Att föda ett barn är den bästa och härligaste upplevelsen som finns.
Jag ska inte berätta min historia för då blir du nog rädd, men min förlossningen var helt underbar och det tog inte långtid fören min dotter var ute, och detta var mitt första barn.
Ett tips vänta inte in i det sista, känner du att det inte känns som vanligt när det väl är tid för den lilla bebisen kommer ut. Så åk hellre in en gång för mycket.
Och ett stort grattis till er båda.
Du verkar så jäkla grym Paula, och jag tror ni kommer bli superbra föräldrar! Lite orättvist att ert barn kommer få era gener bara hehe, bara de kommer ju ge h*n ett grymt liv och själförtroende, snyggingar! När de gäller killnamn måste jag bara säha Jamie, (tänk lillkilllen i one tree hill) hur gulligt som helst!! Kram på er och lycka till med allt, de kommer gå galant!
Det finaste tjejnamnet jag vet är Alwina hihi! Kram på er och lycka till med allt
Pojknamn: Marko, Timon, Leo, Mateo, Rafael, Fabian, Mario,
Flicknamn: Dafne, GuadaLUPE, Allegra, Alyssa, Valentina, Ros, Lilly,
Gulligt av dig att svara på alla frågor Paula, jag vill även säga att jag jag har följt Hugos blogg ett bra tag och jag märker att han har blivit en helt ny människa med dig, går inte att beskriva man måste ha följt han ett tag för att förstå skillnaden. Är glad att ni är lyckliga, håll er borta från gamar och njut av livet. Föressten kejsarsnitt har jag hört är skitjobbigt men ta reda på sånt där i tid för tror att man måste ansöka om det om jag inte har fel? Besitos
Men åh Paula, det är svårt att inte tycka om dig!!
du verkar verkligen förståndig men samtidigt rolig och underbar! Med huvudet på skaft, till skillnad från typ 80% av bloggvärlden!;) Tror säkert att du och Hugo passar perfekt och kommer bli jättebra föräldrar. Längtar tills du börjar blogga.
kram, tack för en väldigt intressant kvällsläsning!
Tjejnamn: Mayra, Valentina, Leandra, Lucia, Alicia, Andrea, Romina, Alma, Esperanza, Daniela, Amanda, Nadja
Pojknamn: Emilio, Fernando, Andrés, Sebastian, Michel, Elias, Adrian, Milian, Ignacio
+ Felipe!
Tycker barnet ska heta Juno om det blir en kille
Tjejnamn: mirella, melodie, quinn, robyn, chanelle, roxanna.
Killnamn: mateus, nico, Adrian, theo, leo.
Jag skulle aldrig rekommendera någon till kejsarsnitt, det gör inte ont exakt då men efter? Jag låg på sjukhuset i en vecka, hade ”kisspåse” så där med en släng o en påse för jag kunde inte gå. Jag hade så sjukt ont, det är liksom en stor bukoperation. Fick åka rullstol in i duschen där en tant fick duscha mig o böt alla mina kläder. Kunde inte gå runt med min son när han skrek. Kunde bara ligga i den där sängen o pumpa mig full med smärtstillande. Jag är livrädd för nästa barn att jag ska behöva göra kejsarsnitt igen. Vill verkligen verkligen föda naturligt (känns lite som man missade en del) men vill veta hur de känns, kunna ställa mig upp efter och duscha själv o åka hem några timmar senare. Säger inte att de är lätt, jag vet hur värkar känns var inne i 29timmar innan akutkejsatsnitt. Du får tänka att oavsett så är de värt de och många skaffar ju ännu fler barn efter
Skrev min lilla berättelse lite längre ner och jag glömde smärtan. Nu blev jag till och med snittad nerifrån och upp till naveln (mycket vackert!). Jag fick infektion i såret och det tog nog 4 veckor innan det var OK igen. Jag hade sådana problem att amma eftersom hon liksom var lutad på min mage. Ajajaj! Men jag håller med, vi gick miste om något underbart.
Tjejnamn, Liv, Alice, Wilma, Saga.
Killnamn; Liam, Nils, Max, Olle.
Ni kommer bli kanonföräldrar!
Ääääe vafan jag käkar med neovletta! Blir ju orolig
Hej! Jag förstår att du är nervös inför förlossningen. Det är väl helt normalt. Jag gick i nio månader och väntade på denna underbara smärta och sent på kvällen på min födelsedag började jag få värkar (1 vecka över tiden), vilken födelsedagspresent! Dom var väldigt milda men Jesus vad man förtränger hur just menssmärta känns som. Jag hade ingen aning om att det skulle göra ont i hela kroppen. MEN 1.5 dygn senare fick jag kramp i magen (hade varit inne på sjukhuset 2 ggr innan pga infektion och skit!) och för att göra en väldigt lång historia lite kortare så blev vår lilla tjej tagen med akutkejsarsnitt då jag var tvungen att operera bort en stor cysta i magen. Jag var sövd och missade min dotters första tid utanför magen. Det gör man såklart inte på samma sätt när man är vaken MEN den stunden alla pratar om – att få upp sitt lilla liv som man själv skapat på bröstet. Att få uppleva den värsta smärtan någonsin för att få något så fint. Det har jag missat trots mina 9 månader av en sådan längtan! Du kommer att vänja dig vid tanken, du kommer att se fram emot det med nervositet men samtidigt något helt underbart. Tänk när Hugo står och hejar på vid din sida. När ni får uppleva det tillsammans! Jag hade gjort vad som helst för att få uppleva det. Nu ska jag ha tre barn till så jag lär väl inte ha lika mycket otur resterande gånger. Lycka till. Det är en fantastisk resa!
Hugo… vilken pärla du har till flickvän. Släpp aldrig henne !! Stort lycka till till er.
Att graviditeten var planerad ifrån din sida förstår nog alla!! Många pratar om det. Du blev ju väldigt upprörd då någon klagade på hugo och skrev ett stort inlägg om att han hade blivit en bra förälder en dag osv, och då var du inte ens gravid!! Att skylla på ppiller är faktiskt lite patetiskt. Varför inte bara stå för att det var planerat, och troligtvis var det därför du slutade röka. Det är ju bara duktigt ifrån din sida. Men det är inte lika snällt att själv planera att bli gravid utan pojkvännens vetskap. Men det vet ju inte vi, han kanske också planerade det. Annars är det mycket fult. Själva planeringen utav en graviditet tsm med sin pojkvän är en välidgt rolig och mysig period som är fel att ta ifrån någon. Hoppas Hugo går ut med hur det faktiskt var, det är fel att massor av människor tycker att du är förjävlig och ego osv för att du ”planerade det utan Hugos vetskap”, När fallet kanske inte är så. Lycka till och ha det så bra. Mvh
Du är ju patetisk, du har knappast någon som helst information om det var planerad eller inte så sitt inte här och spotta ut ditt jävla skitsnack utan några bevis.
Haters gon’ hate.
Paulina du är fan som virus, ingenting kan bota dig…
Jag tycker Joel & Hannes är fina killnamn!
Zion och Milo är gulliga killnamn!!
Hanna och Alicia är fina tjejnamn
Älskar killnamnen Milo och Valentino!
Lowa tycker jag låter som ett alldeles perfekt namn!
Finns inget bättre!
Åh, Paula! Vilken befrielse det är att inse att du verkar vara en naturlig, jordnöra och skön tjej. Inte som många andra i bloggvärlden (nämner inga namn men jag kan väl säga att Hugo bytt upp sig – REJÄLT!) Och så är du så strålande vacker och naturlig. Kan inte annat än tycka om dig!
Ser fram emot din blogg!
FRANK, om erat barn blir en son skulle den heta frank tycker jag
Hahahahhahahahahahahahhahaha jag kan inte sluta skratta åt den när han rider alltså
grattis va kul
Mina favoriter på tjejnamn är Leona, Lowa, Alicia och Ciara. Killfavoritnamn är Adrian, Liam, Leon och Milo. Önskar er all lycka till, ni kommer bli grymma föräldrar!
grattis! på killar ääälskar jag: Luca eller Jonathan
på tjejer typ: Matilda, allegra
ahhahahhaha ja kommer älska er för evigt om ni döper h*n till hugo jr snäääälla hahha :O
Charlie eller Dexter….Är mina favoriter, så jag delar dem:)
Jag skulle bara vilja veta vid vilket företag Paula jobbar? Min pappa har jobbat med vindkraft i nästan hela sitt liv, så jag har koll på de flesta! Skulle vara kul att veta.
Jag brukar inte kommentera på bloggar, men Nico Isac och Hannes är
mina favvisar
Heej !!
+ att du får väldens fuuuulaste är, på typ 15 cm över hela magen, en normal förlossning gör ont för stunden men, så fort du har din bebis på ditt bröst så känns ingen smärta längre!
kram från (unga mamma) Martina Mamma till två prinssesor!
Paula va inte rädd för förlossningen, jag hade planerat Kejsarsnitt, och kan bara säga att det är det värsta jag gjort i hela mitt liv. skojar inte, tanken på att inte kunna hålla sin bebis, byta första blöjan, vända sig om i sängen, eller gå på flera dagar är verkligen inget du vill ”planera”! Låt bebisen komma normalt, det mår både du & den bäst av!
blev du gravid fast du åt p-piller?! jag tar ju med neovletta…..
Joline, Tuwa, Nikki, William och Vincent
.
Åh, vilken härlig tjej du verkar vara! Jag är säker på att du & Hugo kommer fixa detta med galans! Och jag måste bara säga, vilka fina namn du och dina syskon har. Synd att din bror heter Leon, det var det namnet jag hade tänkt tipsa om som killnamn, haha! Andranamn kanske?
annars tycker jag att Adrian och Elliot är fina killnamn. Julia och Lykke är fina tjejnamn tycker jag!
när det gäller killnamn älskar jag många namn så tänkte dela med mig av några
Leo, Adrian, Melvin, Alvin, Theo, Theodor, Liam eller Charlie!
Hej paula!
lycka till med allt!
jag är 21 och fick barn för 6 månader sen. han var inte planerad och jag har alltid sagt att jag inte jag ha barn för att jag är så förlossningsrädd. satt och läste massor av förlossningsberättelser och kallsvettades av varje story. men eftersom månaderna gick med bebis i magen så tillslut önskade man bara att allt skulle starta nån gång! man ville ju ha sin bebis på utsidan ju, plus att man ville röra sig normalt :p så när vattnet gick klockan 5 på morgon ringde jag förlossningen med ett STORT leende på läpparna
Stackars häst!! Fattar inte hur man kan vara så dum i huvudet och sitta upp på en okänd häst utan ägarens tillstånd och se det som ett skämt. Först o främst hade du Hugo kunnat skada dig, för det andra vet du inte hur hästens hälsa är! Den kanske är halt eller har ont i ryggen? Den kanske inte ens är inriden? Om jag kom på någon att rida min häst otillåtet skulle jag blir grymt arg och polisanmäla det direkt! Inte en stqackars häst fel att en knäpp ung kille kommer och ska impa på kompisen. Skäms!
Trodde Hugo var lite mer mogen nu när han ska bli pappa men inte då…